22 قانون بازاریابی

در کتاب استراتژی های بازاریابی نوشته آل ریس و جک تروت به 22 اصل در بازاریابی اشاره شده است این قوانین عبارتند از :

1- قانون رهبری(اول بودن بهتر از برتر بودن است(

همه ما نام بسیاری از محصولاتی که اول بوده اند را می دانیم و حتی آن محصول را به همان نام می شناسیم، مثلا: ریکا(مایع ظرفشویی)، مشکین تاژ، تاید و ....

 

 

2- قانون طبقه(اگر در یک طبقه نمی توانید اول باشید، طبقه دیگری درست کنید که در آن اول باشید)

شما هم می توانید با تغییری خلاقانه کسب و کار خودتان را طوری ایجاد کنید که اولین باشید، سعی نکنید خودتان را بهتر از برندی نشان بدهید که اولین است، طبقه ای ایجاد کنید که خودتان را بعنوان اولین بشناسند.

 

3- قانون ذهن(وارد شدن به دنیای ذهن مشتریان بهتر از ورود به بازار است)

ورود به بازار کار ساده ای ایست، اما کار دشوار و مهم تر ورود به ذهن مشتری است، تا به ذهن مشتری ورود نکنید جایگاه خوب و با ثباتی در بازار نخواهید داشت.

 

4- قانون تصورات (بازاریابی جنگ محصولات نیست، جنگ تصورات است)

در بازاریابی چیزی که مهم ترین است تصویری است که در ذهن مشتریان نقش بسته، به غیر از این هیچ واقعیت دیگری وجود ندارد.

 

 

5 - قانون توجه (اثر گذارترین مفهوم در بازاریابی، داشتن کلمه ای در ذهن مشتریان است)

یکی از اثرگذار ترین روش ها ایجاد کلمه، جمله و یا هر مفهومی برای ماندن در ذهن مشتری است، آهنگ ها و یا شعارهای برند های معروف را بیاد بیاورید.... 

انتخابی مطمئن ...     پاک یادت نره  ..... 

 

6- قانون انحصار( دو شرکت نمی توانند یک کلمه مشترک در ذهن مشتری داشته باشند)

سعی نکنید از شعار و یا مفهوم های رقیبتان کپی برداری کنید، این کار دیوانگی است. البته الگوبرداری برای یافتن شعار و مفهومی زیبا خوب است اما باید کاملا جدید و خلاقانه باشد.

 

7- قانون نردبان(استراتژی مورد استفاده شما، به پله ای بستگی دارد که در نردبان روی آن ایستاده اید)

در هر حوزه از کسب و کار می توان نردبانی را تصور کرد که در هر پله آن برندی قرار دارد، ممکن است شما اولین نباشید اما بایستی جایگاه خودتان را در حوزه کسب و کار خودتان مشخص کنید، شما برند دوم هستید؟ سوم؟ و یا آخر

برند ها در ذهن مشتریان می ماند و به جرات می توان گفت مشتری ها همیشه سراغ برند اول و پله اول نمی روند، جایگاه خود را در این پلکان بهبود دهید.

به عنوان مثال شاید بتوان اپل را در پله اول گوشی های هوشمند دانست و سامسونگ را در پله دوم، خیلی از مشتریان ترجیج می دهند سراغ پله دوم بروند...

 

8- قانون مسابقه دو نفره(در بلند مدت هر بازاری به محل مسابقه دو اسب تبدیل می شود)

در هر کسب و کاری می توان گفت به مرور زمان تنها دو پله اول و دوم باقی می ماند و مابقی جایگاهی در ذهن مشتری نخواهند داشت. جک ولچ رییس هیئت مدیره و مدیرعامل مشهور جنرال موتورز گفته است:" فقط شرکت هایی که جایگاه نخست یا دوم را دارند می توانند در بازارهای جهانی که رقابتی روزافزون دارند برنده شوند. بقیه باید تعدیل شوند، بسته شوند یا فروخته شوند."

 

 

9- قانون عکس(اگر هدفتان جایگاه دوم است، استراتژی شما را رهبر بازار تعیین می کند)

هنگامی که در پله دوم کسب و کار خودتان هستید حتما به استراتژی های رهبر و برند پله اول نگاه کنید و آنها ر امورد مطالعه قرار بدهید.

از رقابت با پله اول نترسید و جسورانه با او مقابله کنید، مطمئنا درصدی از مشتریان از پله اول خرید نمی کنند و سراغ پله دوم می روند.

 

10- قانون تقسیم

برای کسب و کار هایی که درفکر گسترش هستند، بهتر است بدنبال نام هایی دیگر برای محصولات جدید باشند، استفاده از یک برند معروف و شناخته شده برای محصولات دیگر چندان مطلوب نیست، این همان کاری است که پاکسان انجام داد و برند های مختلف متولد نمود.

 

11- قانون چشم انداز (آثار بازاریابی در گستره زمان نمایان می شود)

در برنامه هایی که دارید حتما به بلند مدت بیاندیشید، همانطور که پرخوری در حال لذت بحش است اما در آینده مشکلاتی را برای فرد مثل افزایش وزن و ... ایجاد می کند، در کسب و کار هم حتما بایستی به نتایج بلند مدت اندیشید.

 

12- قانون توسعه خط (فشار غیر قابل مقاومتی برای توسعه محصولات با نام تجاری پیشین وجود دارد)

همواره سعی کنید دامنه کاری خود را محدود کنید، کسی که می خواهد بدرد همه بخورد عاقبت بدرد هیچ کسی نخواهد خورد. بقول بزرگی "بجای آنکه همه جا ضعیف باشم ترجیح میدهم یکجا قوی باشم".

برروی نقاط قوت خودتان دست بگذارید و بر آنها پافشاری کنید.

 

 

13- قانون قربانی(برای به دست آوردن چیزی، به ناچار باید چیز دیگری را از دست بدهید)

مطمئنا برای بدست آوردن موفقیت بایستی برخی چیزها را قربانی کنید، بگردید و کارهای کم اهمیت و کم ارزش را شناسایی کنید و آنها را به نفع کارهای باارزش کنار بگذارید.

 

14- قانون ویژگی ها(در برابر هر ویژگی، یک ویژگی اثر گذار دیگر وجود دارد)

معمولا درباره مثبت نگری بسیار شنیده اید، اما در فروش نکته ای وجود دارد و آن این است که اگر درباره موارد منفی محصولاتتان صحبت کنید مشتریان براحتی آن را می پذیرند، اما نکات مثبت را با تردید قبول کرده و می خواهند  که آن را ثابت کنید. ذکر نکات منفی و نقاط ضعف محصولات مطمئنا تصویر ذهنی خوبی از شما در خریدار ایجاد می کند.

 

15- قانون صداقت(هنگامی که شما امتیاز منفی را می پذیرید،مشتری یک امتیاز مثبت به شما می دهد)

همانطور که در بالا گفته شد ایرادات خود را بپذیرید، هیچ شخص و هیج محصولی کامل و بی نقص نیست، مطمئن باشید مشتریان این را می دانند.

 

16- قانون حرکت جسورانه (در هر موقعیت، تنها یک حرکت نتیجه غایی را تعیین می کند)

تصمیم گیری اصلی است بسیار حیاتی برای کسب و کارها، این جمله را فراموش نکنید: همیشه آنچه را که انتظار نداری رخ میدهد.

 

17- قانون غیر قابل پیش بینی بودن (اگر نتوانید برنامه رقبای خود را بنویسید، نمی توانید آینده را پیش بینی کنید)

مطمئنا هیچ کسی نمی تواند آینده را پیش بینی نماید، گاهی ریسک کردن منطقی است، به هر حال بهترین راه برای پیش بینی آینده مطالعه و اندازه گیری گذشته و همچنین مطالعه در پیشرفت تکنولوژی می باشد.

 

18- قانون موفقیت (موفقیت معمولا غرور می آفریند و غرور به شکست می انجامد)

یکی از بزرگترین دشمنان کسب و کار خودپسندی و غرور است، اگر سازمانی در راس حوزه کسب و کار خود قرار گرفت بایستی مراقب این تهدید باشد، بسیاری از کسب و کارها به همین علت سقوط کردند، ماکارونی رشد را بخاطر بیاورید، چندسال پیش چه جایگاهی داشت و اکنون در کجای این صنعت قرار دارد.

 

19- قانون شکست (باید در انتظار شکست بود و آن را پذیرفت)

شکست همواره وجود دارد اما مهم شناخت زودهنگام شکست و مقابله  با آن می باشد، شکست را بایستی به سرعت شناخت و بسیار سریع زیرساخت های تغییر برای مقابله با آن را مهیا نمود. نکته مهم در این موضوع شناسایی علل شکست بجای شناسایی مقصر شکست می باشد.

 

20- قانون سر و صدا (شرایط در بیشتر موارد بر عکس چیزی است که در مطبوعات درج می شود)

سرو صدا در کسب و کار را می توان همان تبلیغات بر شمرد، مراقب باشید تبلغات نادرست می تواند به ضرر کسب و کار شما باشد...

 

21- قانون شدت (برنامه های موفق مبتنی بر مد نیستند، بلکه بر پایه روند ها تنظیم می شوند)

مد را به موج تشبیه می کنند که دیدنی است ولی خیلی سریع از بین می رود اما روند و برنامه را به جزر و مد تشبیه می کنند که آرام است اما اثر گذاری فراوان تری دارد.

در کسب و کار نیز این دو مورد صدق می کند مراقب باشید دچار مدهای افراطی نشوید، اگر بازار از محصولات شما اشباع شود، دیگر کسی آن ها را نمیخرد، مطئناً با روندی منظم آینده خودتان را تضمین می کنید.

 

22- قانون منابع (بدون پول کافی هیچ ایده ای به نتیجه نمی رسد)

اطمینان داشته باشید هیچ ایده ای بدون منابع کافی بخصوص پول به نتیجه مطلوب نمی رسد. یقین داشته باشید فردی با ایده ای عادی اما یا پول می تواند موفق تر از فردی با ایده ناب و عالی اما بدون پول باشد.


0 نظر تا به حال

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید .