آگاهی درباره ویروس کرونا

این روزها شاهد این هستیم که خیلی از کشورها و مخصوصا کشور ما درگیره ویروس کرونا شده اند اما جای نگرانی نیست. با رعایت یکسری مسائل و  شناخت بهتر این ویروس می توان از شیوع این ویروس جلوگیری کرد.

تا انتهای این مطلب همراه ما باشید :

 

کرونا چیست؟

 

ویروس کرونا ( Coronaviruses ) خانواده بزرگی از ویروس هاست و از شاخه کرونا ویریده است که از ویروس سرما خوردگی معمولی تا عامل بیماری های شدیدتری چون سارس , مرس و کووید رو شامل میشه . کرونا ویریده ها در سال 1965 کشف شدند و تا سال 1980 مطالعه در مورد این ویروس ها ادامه داشت . این ویروس در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا میکند اما به انسان نیز منتقل شده اند و چندین نمونه انسانی هم کشف شده اند.

واژه کرونا به معنی تاج یا هاله نام گذاری شده است، زیرا شکل ظاهری آن زیر میکروسکپ شبیه به یک تاج سلطنتی با تاج خورشیدی است.

اگر افرادی که همزمان دارای بیماری دیگری باشند مخصوصا بیماران قلبی و افرادی که دارای مشکل تنفسی هستند بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار میگیرند.

شدت سرما خوردگی که ویروس کرونا عامل آن باشد بیشتر از سرما خوردگی معمولیست و شیوع آن بیشتر در فصول زمستان و بهار است و به شدت دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تاثیر قرار میدهد. تشخیص ویروس کرونا از سرما خوردگی معمولی مشکل است، چرا که برخلاف دیگر ویروس ها (راینو ویروس) به سختی در محیط آزمایشگاه رشد و نمو میکنند.

 تلاش های زیادی برای تولید واکسن ضد این ویروس انجام شده است، اما تاکنون دارو یا واکسنی برای درمان قطعی این ویروس و عفونت های ناشی از آن وجود ندارد و مقامات بهداشتی دولت چین گفته اند که در حال حاضر از داروهای کنترل ویروس HIV برای کنترل ویروس کرونا استفاده می کنند.

 

باید ها و نباید های ویروس کرونا :

 

- به هیچ وجه به شایعات توجه نکنید زیرا شایعات از خود ویروس خطرناک ترند.


- ماسک های معمولی که از داروخانه ها تهیه می کنید، حتی ماسک های معمول دارای فیلتر کاربرد بسیار کمی دارند، زیرا ویروس ها در سایز های نانو متر هستند و خیلی راحت از آن عبور میکنند و اگر شما هر 2 ساعت ماسک را تعویض نکنید محیطی مرطوب برای رشد باکتری ها فراهم میکنید.


- ویروس ها با آنتی بیوتیک درمان نمی شوند، زیرا ویروس ها موجودات زنده نیستند و استفاده از آن ها بی فایده است و روی ویروس ها تاثیری نمی گذارند.


- خوردن سیر ، پیاز ،دود کردن اسفند و ... کاملا بی فایده است، چون ویروس موجود زنده نیست.


- ویروس کرونا و خیلی از ویروس ها بدنه ای از جنس لیپید دارند و لیپید نوعی چربی طبیعی است که فقط با مواد شوینده از بین می روند، برای همین شستن دست و صورت و استفاده از مواد ضد عفونی کننده برای وسایلی که با آن سر و کار دارید توصیه می شود.


- نمک بر روی این ویروس ها بی تاثیر است . با نمک میتوانید باکتری ها را از بین ببرید چون مایع سلولی باکتری ها را خشک و از بین می برد اما ویروس ها مایع سلولی ندارند.


- اگر سالم هستید از کرونا نترسید زیرا این ویروس از آنفولانزا کشنده تر نیست . در واقع این ویروس برای افرادی که بیماریهایی نظیر : دیابت ، آسم ،MS ،سرطان،مشکلات قلبی و عروقی دارند و افراد سالخورده خطرناک و کشنده است، زیرا این افراد سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایرین دارند.


- به سیستم ایمنی بدنتان اعتماد کنید، زیرا قدرت سیستم ایمنی بدن انسان 10 به توان 10 سلول ایمنی در خود دارد که هر سلول فقط به یک ویروس و باکتری حمله می کنند. سیستم ایمنی بدن بعد از کشف ویروس بلافاصله به این ویروس حمله میکند.


- امکان ابتلا به ویروس کرونا هست و کاملا می تواند در حد سرما خوردگی باشد، اما بهتر است در صورت بروز علائم بیماری چند روزی را در خانه بمانید و از رفتن به اماکن عمومی و محل کار اجتناب کنید، زیرا شما در صورت بیماری به سرعت می توانید این ویروس را به دیگران منتقل کنید.


- زیر بینی از ویکس و نعنا استفاده نکنید، زیرا فضای تنفسیه شما بازتر و پذیرای ویروس واگیردار میشود.


- این بیماری با کنترل و رعایت افراد بیمار و سالم به راحتی قابل کنترل است و میتوان گفت آنفولانزاهای نظیر خوکی و N1H1 خیلی بیشتر و خطرناکتر بودند، اما با رعایت پشت سرگذاشته شدند.


با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی این ویروس نیز قابل کنترل است.اگر سلامتی خودتان، خانواده و دوستانتان برای شما اهمیت دارد لطفا موارد بهداشتی را رعایت کنید و به دیگران هم در خصوص رعایت این موارد بهداشتی آموزش دهید تا هر چه زودتر این ویروس را با کمک هم ریشه کن کنیم.


0 نظر تا به حال

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید .